Daň z nabytí u novostaveb

Daň z nabytí u novostaveb

Možná to víte a možná ne, ale novostavby jsou za určitých okolností oproštěny od placení daně z nabytí nemovitosti.

Dnes se podíváme na to, jaké podmínky musí být splněny, abyste daň neplatili.

Co říká zákon?

Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno první úplatné nabytí rodinného domu a pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, pokud k nabytívlastnického práva dojde v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání a to dle toho, co nastane dříve.

U podílu na pozemku, náležícího k bytové jednotce, se aplikuje ustanovení §1166 občanského zákoníku, upravující prohlášení vlastníka, a tento podíl je osvobozen.

V praxi byste tedy daň za dům (byt) ani pozemek neplatili – zároveň je tu ale jedno ALE. Od daně je totiž osvobozen jen pozemek, na kterém je dům postaven – pokud kupujete zároveň nějaké další pozemky, které slouží například jako zahrada, tak za ně už daň platit budete. Správně byste si tedy měli nechat udělat znalecký posudek, který určí cenu zahrady (případně dalších pozemků) a za ty pak zaplatíte daň. Výhodou je, že to jistě bude podstatně méně než kolik byste platili za byt či dům.

Pokud byste rádi do problematiky pronikli detailněji, tak podrobnosti najdete v §7 odst. 1. a 2. zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *