DRUŽSTEVNÍ BYT

Home / Uncategorized / DRUŽSTEVNÍ BYT
DRUŽSTEVNÍ BYT

Hned na začátku by se slušelo říci, že koupě družstevního bytu je vlastně dost nepřesný a zavádějící výraz. Ve skutečnosti si totiž kupujete podíl v družstvu (členská práva a povinnosti) spojený s právem užívat konkrétní byt.

Družstevní byt totiž stále zůstává majetkem družstva a družstevník se stává pouze jeho nájemcem.

Velmi zjednodušeně by se tedy dalo říci, že v případě bytu v osobním vlastnictví si kupujeme skutečně byt, zatímco v případě družstevního je to pouze právo k jeho užívání.

Častým argumentem pro koupi bytu v družstevním vlastnictví bývá jeho pořizovací cena, která zpravidla bývá o něco nižší než u srovnatelných bytů v osobním vlastnictví. Je ale důležité, aby byla již na bytě splacena anuita, pokud splacená není, tak je její výši potřeba připočítat ke kupní ceně.

 Některá specifika družstevního bydlení

V případě koupě členských práv a povinností se družstevník stává automaticky členem družstva a má vliv na jeho fungování a rozhodování.

Pokud se družstvo rozhodne byty převést do osobního vlastnictví, má nájemce výhradní právo na odkoupení „svého bytu“. Pokud je u bytu splacena anuita, tak převod zpravidla probíhá buď zcela zdarma, nebo jen za drobný manipulační poplatek. Anuita je částka, kterou si bytové družstvo někde půjčilo, aby mohlo dům zprivatizovat (obvykle od městské části, či některého ministerstva).

Převod vlastnictví se provádí podpisem smlouvy o převodu členských práv a povinností – to je úkon, který je výrazně jednodušší a rychlejší než je třeba podpis kupní smlouvy na byt v osobním vlastnictví a následný proces na katastru nemovitostí. Další výhodou spojenou s převodem je to, že se zde neplatí daň z převodu nemovitosti, která za normálních okolností činí 4% z kupní ceny.

Důležité je vědět kdy je možné byt převést do osobního vlastnictví – málokdo totiž chce vlastnit družstevní byt trvale. A tady bývají rozdíly obrovské – někde se na převodu už pracuje a někde nebude možný ještě třeba 15 let (například při využití nějakých dotačních programů).

Rozhodně ne posledním faktorem je možnost o byt přijít. Družstvo je totiž právnickou osobou a za své konání odpovídá celým svým majetkem – pokud by tedy došlo k nějakému katastrofickému scénáři, tak „váš byt“ může například v exekuci propadnout někomu jinému. Vám pak zůstane jen právo k nájmu bytu (nikoliv podíl družstvu). Je tedy dobré si předem zjistit, jak družstvo hospodaří a jestli zde do budoucna nehrozí nějaký problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..