MALÝ ÚVOD V INVESTICÍCH DO NEMOVITOSTÍ

Home / Uncategorized / MALÝ ÚVOD V INVESTICÍCH DO NEMOVITOSTÍ
MALÝ ÚVOD V INVESTICÍCH DO NEMOVITOSTÍ

V posledních letech výrazně poklesly ceny nemovitostí, ruku v ruce s nimi klesaly i úrokové sazby. Jako bonus se objevila ne úplně podařená důchodová reforma o jejíž výhodnosti pochybuje i řada skutečně velkých odborníků. Aktuální průběh ekonomické krize na Kypru nám ukazuje, že ani v bankách nemusí být naše peníze v bezpečí a i tam o ně (nebo jejich část) lze poměrně jednoduše přijít.

To všechno vede k tomu, že čím dál více lidí uvažuje o investici do nemovitostí.

Připravili jsme tedy pro Vás několik málo základních informací k tomu jak to s investicemi do nemovitostí funguje.

Ve zjednodušeném modelu se můžeme bavit o třech druzích investic do nemovitostí:

Krátkodobá – cílem je koupit nemovitost za velmi výhodnou cenu a následně ji prodat. Zisk je zde tvořen výhradně z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou. Tyto nemovitosti se obvykle kupují v dražbách, vyplácí z exekucí, či vykupují od přímých vlastníků ve zrychleném procesu. Pro tento typ investice je velmi vhodné mít celou kupní cenu v hotovosti.

Střednědobá – cílem je koupit nemovitost a v horizontu 3 až 5 let ji prodat. Zisk zde tvoří jednak příjmy z pronájmu a jednak rozdíl v kupní a prodejní ceně. Obvykle část nebo celá kupní cena je hrazena z hypotéky a v termínu fixace se byt prodává. Pro tento druh investice se hodí byty v rozvíjejících se lokalitách, případně na panelákových sídlištích.

Dlouhodobá – cílem je byt koupit a z jeho pronájmu dlouhodobě generovat zisky. Zisk zde tvoří jen příjmy z pronájmu. Běžně se značná část kupní ceny hradí z hypotéky.

Pro koho jsou investice do nemovitostí vhodné?

Zatímco u varianty krátkodobých investic je naprosto jasné, že k nim je potřeba hotovost v řádech stovek tisíc až milionů korun, u střednědobých a dlouhodobých variant umíme pracovat i s variantou nulové hotovosti a 100% financování nákupu z hypotéky. V podstatě jedinou podmínkou tak bývají čisté bankovní registry a schopnost kromě příjmu z budoucího pronájmu deklarovat i nějaký stávající zdroj ke splácení.

Podívejme se detailněji na konkrétní příklad:
Klienti kupují byt 2+kk na Chodově za účelem pronájmu. Kupní cena bytu je 1,8 milionu a obvyklý pronájem v dané lokalitě se pohybuje kolem 9 000Kč. Klienti mají v hotovosti 180 tisíc.

Hypotéka je tedy 1,62 milionu – měsíční splátka je 7 506Kč
Pokud klienti byt koupí a pronajmou – okamžitě získají měsíční výnos 1 500Kč měsíčně za rok je to 18 000Kč což je 10% z jejich investice a hypotéka se splácí sama.

Pokud se klient rozhodne po pěti letech nemovitost prodat – kromě výnosu cca 90 000 z nájmu získá klient další peníze díky tomu, že část hypotéky je již splacená – to je zhruba 240 tisíc. Po odečtech daní, zohlednění růstu cen nemovitostí a nájmů, výdajů na údržbu, inflace atd. lze získat krásný zisk okolo 260 tisíc – to je zúročení okolo 140% za 5 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..