NEFÉR JEDNÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ NĚKTERÝCH BANK

Home / Uncategorized / NEFÉR JEDNÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ NĚKTERÝCH BANK
NEFÉR JEDNÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ NĚKTERÝCH BANK

Už po několikáté se mi stalo něco hodně zajímavého a děsivého zároveň.

Klient se šel do banky, kde měl běžný účet, zeptat na hypotéku – tam mu řekli, že je všechno bez problémů a hypotéku dostane. Klient pak trávil mnoho večerů hledáním bytu či domu na internetu, objížděním prohlídek a vyjednáváním detailních podmínek koupě nemovitosti. A když bance dodal všechny dokumenty, tak mu po dlouhém čekání (mnoho týdnů až dva měsíce) řekli, že hypotéku u nich nedostane, ale že už jeho složku poslali svým známým a ti pro něj mají řešení jak hypotéku dostat.

Na celém tomto postupu je znepokojujících hned několik věcí. Pojďme se na ně podívat detailněji.

Zaměstnanec banky záměrně uvádí klienty v omyl. V některých případech bylo na první pohled jasné, že klient v oné bance hypotéku prostě nemůže dostat, ať už to bylo z důvodů nízkých příjmů nebo třeba kvůli tomu, že to byl cizinec bez povolení k pobytu – prostě při nahlédnutí do metodických pravidel banky se daly najít minimálně 4 zásadní důvody, proč hypotéku u nich nemohl dostat. Bankéř pak ještě celou věc natahoval, tak aby klient pak byl v časové tísni a neměl mnoho jiných možností než přistoupit na tuto nekalou hru.

Porušení bankovního tajemství a porušení zákona na ochranu osobních údajů. Jak je možné, že bez vědomí klientů detailní informace (daňová přiznání, kopie osobních dokladů…) opouštějí banku a míří k soukromým subjektům?

Zaměstnanec banky posílá klienta záměrně ke konkurenci. Většina bank má ve smlouvách se svými zaměstnanci jasně stanoveno, že není možné klienta posílat ke konkurenci ani konkurenci poskytovat data o něm.

Bohužel je to tak, že pravděpodobnou příčinou tohoto chování bude touha po penězích. Zaměstnanec banky je obvykle placen fixním platem a má nějaké bonusy při uzavření dostatečného počtu hypoték. Tyto bonusy jsou ale v řádech stokorun. Naproti tomu pokud klienta „přihraje“ nějakému zprostředkovateli, tak za to může inkasovat provizi v řádech mnoha tisíc korun (a k tomu má samozřejmě svůj pevný plat v bance a zajištěný přísun klientů, kteří se chodí na pobočky zeptat na hypotéku).

Opravdu bych si přál, aby toto bylo ojedinělé selhání, ale už se mi to bohužel stalo ve třech různých bankách.

V případě hypotéky je mnohem lepší se svěřit do rukou nezávislého hypotečního poradce, který není vázán smlouvou s jednou bankou. Vaše šance na úspěšné dotažení hypotéky a získání opravdu výhodných podmínek, pak výrazně roste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..