POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Home / Uncategorized / POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI
POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Kupujete byt či dům? Pokud chcete koupit financovat hypotékou, tak po Vás banka bude chtít pojištění nemovitosti proti živelným katastrofám. A pokud koupi financujete z vlastních prostředků, tak bychom Vám pojištění stejně doporučili – je to investice, která se jistě vyplatí. 

 Pojištění nemovitosti je vlastně pojištění stavebních součástí nemovitosti (zdi, podlahy, střecha,…) a tak je celé koncipováno tak, aby pokrývalo možná rizika vztahující se k těmto věcem. Běžně pojistky poskytují ochranu proti požárům, vytopení jak sousedy, tak povodní, ale v pojistných podmínkách najdete i takové kuriozity, jako pád letadla.

Důležitým aspektem, který výrazně ovlivňuje cenu pojištění a vlastně i jeho možnost uzavření je povodňová lokalita. Po posledních povodních se začalo hodně pracovat na změnách povodňových map. Pokud by Vaše nemovitost byla v oblasti s vysokým rizikem záplav, tak ji pojišťovna proti tomuto riziku vůbec nebude chtít pojistit – což může do budoucna představovat velký problém – proto Vám doporučujeme se takové nemovitosti raději vyhnout. Povodňovou zónu si sami můžete zjistit na této adrese: RISKPORTAL

Pokud potřebujete pojistku už ke schválení hypotéky, tak doporučujeme ji dát bance pouze v návrhu – tj. nepodepsanou. Pokud totiž podepíšete pojistku a Váš pojišťovací makléř ji doručí do pojišťovny, tak byste po nějakou dobu museli platit a to i v případě, že byste nemovitost nakonec vůbec nekoupili.

U koho pojistku uzavřít?

Na českém trhu působí celá řada pojišťoven, většina z nich je součástí nějakých velkých nadnárodních pojišťovacích koncernů a to je mnohdy poměrně velká výhoda. Ze zkušenosti vlastních, tak mých klientů doporučuji pojistky uzavírat u „velkých“ pojišťoven. Ty sice většinou nemají nejnižší pojistnou částku, ale oproti tomu nabízejí velmi dobrý klientský servis – v případě pojistné události, jsou pak schopny vše řešit poměrně rychle a pružně. Pojistka je určitě věc, kde se šetření nevyplácí – pojišťovny zpravidla nabízejí několik balíčků (různé stupně toho co všechno je jak dobře pojištěno) – určitě bych sahal ve většině případů po nejvyšších balíčcích a na ty nejnižší bych pro jistotu zapomněl.

Na kolik nemovitost pojistit?

Pojistku je dobré uzavírat na výši kupní ceny a to bez ohledu na to jak velkou si berete hypotéku. Pokud totiž kupujete dům třeba za dva miliony a pojistíte ho jen na jeden milion, tak značně riskujete. Může se totiž stát, že Vám pak pojišťovna pojistné vůbec nevyplatí, protože nemovitost byla podpojištěná. Druhá možnost je, že Vám pojišťovna vyplatí jen polovinu pojistky. Ať tak či onak – velmi na tom proděláte.

Zároveň ej dobré se s pojišťovnou domluvit na valorizaci pojistné částky. To znamená, že pojišťovna sama sleduje, jak rostou ceny nemovitostí a úměrně tomu snižuje nebo zvyšuje částku na jakou je vaše nemovitost pojištěna – nemusíte tak sami nic dělat a pojišťovna vše hlídá za vás (a nutno říci, že velmi dobře).

Jak často platit?

Většina pojišťoven počítá s placením pojistného jednou ročně. Pokud z nějakého důvodu chcete platit třeba ve čtvrtletních intervalech, tak je potřeba počítat s mírným navýšením roční částky (zpravidla o 5-10%).

Pokyn k první platbě většinou dostanete při sjednání pojistky, pokud jde o platby následující, tak tam Vám vždy pojišťovna předem pošle informace kdy, kam a kolik zaplatit (tyto informace klient obdrží zhruba měsíc předem). Pokud by se ale stalo, že Vám tato informace z nějakého důvodu nedorazí, tak tím nezaniká povinnost pojistku uhradit – nejjednodušší je zavolat na infolinku pojišťovny a poradit se s nimi jak dál postupovat.

Kolik to bude stát?

Pojistné není nikterak vysoké – zjednodušeně se dá říci, že na jeden milion hodnoty nemovitosti Vás bude stát 800-1000Kč ročně. Určitě to není zanedbatelná částka, ale ve srovnáních s tím kolik by Vás stál třeba nový dům, pokud byste vyhořeli, je to jistě rozumně vynaložená částka.

S pojištěním nemovitosti raději neotálejte – být připraven je tady víc než na místě. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..