PRIVATIZACE BYTU

Home / Uncategorized / PRIVATIZACE BYTU
PRIVATIZACE BYTU

Město Praha a jednotlivé městské části stále ještě stále vlastní obrovské množství bytů. Posledních zhruba deset let pak byty postupně rozprodává stávajícím nájemníkům.

Takový obecní byt je vlastně velmi zajímavou cestou k získání vlastního bydlení za naprosto neuvěřitelné částky. Třeba Praha 2 prodává běžně byty velikosti 2+1 za cenu pod 1 milion korun – jejich tržní cena však hravě přesahuje hranici 3 milionů. Stávající nájemníci tak mohou byt koupit za zhruba třetinu jeho tržní ceny. Poté co koupě proběhne, pak klienti logicky stojí před rozhodnutím, zda si byt nechají nebo jestli ho s velkým ziskem prodají a pořídí si někde něco jiného – třeba domek kousek za Prahou.

Obecní byt před privatizací je pak také snem a rájem všech možných překupníků – v okamžiku kdy se rozhodne, že třeba právě váš byt půjde do privatizace, tak můžete očekávat jejich letáky, návštěvy a všemožné jiné cesty jak se budou snažit k vám dostat. Mnohem lepší řešení je byt koupit do vlastnictví a následně ho nabídnout k prodeji přes důvěryhodnou realitní kancelář (to vše samozřejmě za předpokladu, že budete chtít byt prodat).

A jak je to s financováním privatizací hypotékou?

Hodně záleží na konkrétní privatizaci a konkrétní bance – zdaleka ne vše je jednoduše financovatelné, proto je dobré se spolehnout na hypotečního poradce a ušetřit tak ohromné množství času.

Nejjednodušeji se financují byty, které budou po převodu v osobním vlastnictví. Město ale chce obvykle peníze dřív, než budete jako vlastníci uvedeni na katastru. Tady je cesta velmi jednoduchá – na dobu cca 1-2 měsíců Vám banka poskytne předhypoteční úvěr a ten pak převede na klasickou hypotéku. Vyřízení bývá poměrně rychlé a ne moc složité.

O něco komplikovanější je to když město prodává celé domy a to družstevního vlastnictví. V tomto případě budete muset v domě nejprve založit družstvo a příjemcem úvěru pak bude družstvo – nikoliv vy jako fyzické osoby. Obecně se dá říci, že je obvykle lepší mít byt v osobním vlastnictví a tak řada domů koupí nemovitost do družstevního vlastnictví a pak je následně převádí do osobního vlastnictví – to je ale práce na několik měsíců a mnohdy i let.

Pokud u Vás probíhá privatizace nebo vás teprve čeká, tak se nám ozvěte a my navrhneme řešení přímo Vám na míru.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..