REZERVAČNÍ SMLOUVA

Home / Uncategorized / REZERVAČNÍ SMLOUVA
REZERVAČNÍ SMLOUVA

Pokud jste si našli nějakou nemovitost, kterou chcete koupit a prodává Vám ji nějaká realitní kancelář, pravděpodobně bude potřeba co nejdřív podepsat rezervační smlouvu.

Rezervační smlouva je písemná dohoda, kterou se realitní kancelář zavazuje nenabízet konkrétní nemovitost žádným dalším zájemcům a zároveň činit takové kroky, abyste nemovitost mohli koupit vy. Většinou při podpisu smlouvy (nebo do několika málo dnů po něm) požaduje realitka zaplatit rezervační zálohu – ta zpravidla bývá 3-5% z výše kupní ceny. Rezervační záloha bývá nevratná a to je právě slabé místo celé věci. Jak se vyhnout případným komplikacím a co všechno udělat, než podepíšete smlouvu, Vám může napovědět tento článek.

Byli jste na prohlídce, nemovitost se Vám velmi líbí a jste rozhodnuti ji koupit. Pojďme si krok za krokem probrat, jak by to mělo pokračovat.

1) Ústní rezervace

– zavolejte Vašemu realitnímu makléři, že o nemovitost máte zájem a zároveň mu potvrďte, že v dohledné době (obvykle 2-3 dny) budete připraveni podepsat rezervační smlouvu a ať Vám její vzor pošle dopředu k prostudování. Záměrně zde hovořím o posílání dopředu, má to minimálně dva dobré důvody – jednak tím získáte nějaký čas na další kroky a za druhé si budete mít čas smlouvu v klidu prostudovat a v ideálním případě ji dáte prostudovat nějakému odborníkovi.

Některé realitní kanceláře se Vás budou snažit do podpisu tlačit a budou Vám říkat, že pokud to nevezmete rychle Vy (a rychle nepodepíšete rezervační smlouvu), že je tam jiný vážný zájemce, který to vezme ihned. Pravda je taková, že většinou je to jen manipulativní technika a nikoliv realita.

2) Zkontrolujte si nemovitost

– pro jistotu si zkontrolujte nemovitost na katastru nemovitostí dřív, než se do čehokoliv většího vrhnete. Ideálně k tomu poslouží buď výpis z katastru získaný třeba na Czechpointu, většinou ale plně postačí informativní náhled ze stránek http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ .

Kontrolujte zejména tyto aspekty:

  • Kdo je majitel nemovitosti -bohužel i na českém realitním trhu řádí podvodníci a vybírají zálohy a podepisují kupní smlouvy na něco, co jim ve skutečnosti vůbec nepatří.
  • Váznou na nemovitosti věcná břemena – pokud ano tak je dopředu nutné zjistit jaká. V případě bytů to často bývají věcná břemena spojená s vodovody, telefonními vysílači, elektrickými rozvody atd. – ty nejsou na závadu a nemají zpravidla žádný vliv na cenu nebo obchodovatelnost nemovitosti. Co naopak může být problém, jsou věcná břemena dožití, či práva chůze a jízdy – tady jednoznačně doporučujeme vše probrat s odborníkem, a to buď se zkušeným právníkem, s odhadcem, nebo s Vaším hypotečním poradcem.
  • Je nemovitost zatížena nějakým úvěrem – to většinou není z hlediska koupě žádný velký problém, jen je potřeba myslet na to, že část kupní ceny by měla jít přímo do banky, která má na nemovitosti zástavu a následně zajistit výmaz zástavního práva. Je nutné, aby už před podpisem kupní smlouvy stávající majitel komunikoval s bankou a zajistil dopředu příslib kvitance (papír, který určuje kam a do kdy má být úvěr splacen aby mohlo dojít k zániku zástavního práva)
  • Jsou na nemovitosti exekuce, nebo nařízení k prodeji – to obvykle znamená konec v dalším snažení a nemovitost se stává nekoupitelnou. Samozřejmě existují cesty jak i tuto nemovitost koupit, ale bez dohledu a spolupráce odborníka se do toho určitě nepouštějte.

 3) Zkontrolujte si realitní kancelář

– návod k tomu najdete na:

4) Pokud si berete hypotéku

– tak doporučujeme podepsat žádosti o hypotéku, doložit příjmy a ve spolupráci s Vaším hypotečním poradcem vše předejte do banky k předschválení. Banka Vám zkontroluje registry, skoringy, příjmy, atd. a vy tak budete mít mnohem lepší představu, zda máte reálnou šanci hypotéku získat. Bohužel není možné provést finální schválení hypotéky, protože k tomu Vám bude chybět odhad a návrh kupní smlouvy, ale alespoň jste získali mnohem jasnější představu a díky ostatním krokům máte hypotéku téměř jistou.

5) Ověřte si cenu nemovitosti

– nejjednodušší cestou jak to udělat je podívat se na www.sreality.cz a najít podobnou nemovitost ve stejné lokalitě (čím podobnější nemovitost té vaší nejdete, tím lépe se dá na konkrétní cenu usuzovat). Pokud si nejste jistí, že cena je odpovídající, tak opět může pomoci odhadce či hypoteční makléř.

6) Vyjednávejte o ceně

– pokud chcete nějakou slevu z avizované kupní ceny, tak teď je ta pravá chvíle na smlouvání. V okamžiku kdy podepíšete rezervační smlouvu (ve které je většinou uvedena kupní cena) tak se šance na snížení kupní ceny dost zmenšují. Poměrně běžně se dnes dá vyjednat sleva okolo 5% – samozřejmě záleží na řadě souvislostí (prodávající, schopnosti realitního makléře, atd.)

7) Nechte si zkontrolovat rezervační smlouvu

– ideálně právník ať se podívá na smlouvu, kterou budete podepisovat. Je zde značné množství možných zádrhelů a bez velmi dobrých znalostí právní problematiky, je téměř nemožné je leckdy odhalit.

8) Ještě jednou si prohlédněte nemovitost a prozkoumejte okolí

– je dobré si nemovitost před koupí prohlédnout alespoň dvakrát (z toho jednou za přítomnosti další osoby). Člověk má přirozenou vlastnost se „na první pohled zamilovávat“ – často tak můžete při první prohlídce leccos přehlédnout. Dalším hlediskem je pak okolí nemovitosti – občanská vybavenost, možnost výstavby dalších nemovitostí v okolí (určitě nechcete, aby Vám pod okny vedla nová dálnice, nebo vedle Vás vyrostlo nové obří sídliště),…

9) Pokud veškeré předchozí kroky dopadly dobře

-tak se můžete směle pustit do podpisu rezervační smlouvy a následně zaplaťte rezervační poplatek (je o něco lepší ho platit převodem než v hotovosti).

Možná se Vám zdá tento seznam příliš dlouhý či příliš složitý, ale věřte mi, že obezřetnost je více než na místě – nejedná se o odpolední nákup potravin, ale často se jedná o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Samozřejmě je nejjednodušší se svěřit do rukou někoho zodpovědného, kdo celou agendu (nebo alespoň její značnou část) obstará za Vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..