SVATBA A HYPOTÉKA

Home / Uncategorized / SVATBA A HYPOTÉKA
SVATBA A HYPOTÉKA

Lidé se často ptají, jestli když spolu žijí, tak se musí kvůli hypotéce vzít, nebo jestli když budou manželé, tak bude hypotéka lepší a levnější.

Množná vás zklamu – tohle už dneska neplatí. Většina bank už dnes nedělá rozdíly v tom, jestli jsou žadatelé o hypotéku manželé, nebo „jen“ druha družka. Přesto zde existuje několik pravidel, které je nutno dodržovat a při sjednávání hypotéky na ně myslet.

 Společné jmění manželů

Protože se v případě hypotéky vždy jedná o velký úvěr, tak zákonitě spadá do režimu společného jmění manželů. Ke sjednání hypotéky jsou tedy potřeba souhlasy obou manželů a i oba z manželů jsou bankou posuzováni (příjmy, výdaje, bankovní a nebankovní registry,…). Oba manželé tedy jak kupují nemovitost, tak si berou hypotéku. Tady ale může nastat několik zádrhelů, třeba pokud:

  • Jeden z manželů má negativní záznam v registrech
  • Manželé spolu nežijí
  • Jeden z manželů je cizinec (zde mohou platit specifické podmínky pro poskytování hypoték cizincům)

Jak postupovat v takovém případě? V podstatě jediným řešením a to ještě ne vždy reálným je rozdělení společného jmění manželů – to je úkon, který zajišťuje notář a velmi zjednodušeně řečeno to funguje tak, že i když jste manželé, tak každý vystupujete sám za sebe a majetek i případné dluhy jsou vždy výlučně jednoho z manželů (nikoliv obou).

Uzavření manželství během trvání hypotéky

Pokud se během existence hypotéky oženíte či vdáte, tak byste o tomto správně měli informovat banku – některé pak požadují, aby druhý z manželů byl na hypotéku „dopsán“. I v případě, že na hypotéce druhý z manželů dopsán nebude, tak v případě rozvodu je potřeba počítat, že z hypotéky bude muset být vyplacen – respektive bude muset být vyplacen z té části hypotéky, která byla splácena za doby trvání manželství.

Rozvod

Pokud jste si vezmete hypotéku v době manželství a je psaná na vás na oba a následně dojde k rozvodu, tak je potřeba v rámci majetkového vyrovnání pracovat i s hypotékou.

Jednodušší scénář je, když hypotéku převezme jeden z manželů a zároveň si nechá nemovitost (případně zde ještě proběhne další majetkové vyrovnání). TO ale není samo sebou – banka zde většinou znovu posuzuje celý úvěr a ne vždy má jeden z manželů dostatečný příjem na to aby na hypotéku sám dosáhl. Tady pak bohužel často nezbývá něž nemovitost prodat – to ale má jedno velké úskalí. Hypotéka se často doplácí mimo termín fixace, a tudíž sankce za předčasné splacení může dosahovat i několika set tisíc – může se tedy stát, že byt prodáte a ještě budete muset něco doplácet.

Druh a družka

Poslední dobou je stále častější, že si hypotéku spolu berou dva nesezdaní lidé – z pohledu banky se jedná o druha a družku. Většina bank je dnes už posuzuje stejně jako manžele. Je zde ale několik specifik.

Kdo kupuje nemovitost musí být i na hypotéce – to znamená, že pokud chcete oba být majitelé nemovitosti, tak banka bude požadovat, abyste i oba figurovali na hypotéce (existuje ale několik situací kdy to tak být nemusí).

Podílové spoluvlastnictví – v případě, že kupuje nemovitost druha družka, tak nemovitost nabývají do podílového spoluvlastnictví. To bývá nejčastěji tak, že každý z nich je majitelem ideální poloviny nemovitosti (poměry ale mohou být samozřejmě nastavené i jinak).  V případě rozchodu se zde postupuje velmi podobně jako v případě rozvodu (viz. výše).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..