ZMĚNA TRVALÉHO BYDLIŠTĚ

Home / Uncategorized / ZMĚNA TRVALÉHO BYDLIŠTĚ
ZMĚNA TRVALÉHO BYDLIŠTĚ

še se podařilo a vy máte konečně nový byt či dům? Teď Vás ještě čeká ne úplně příjemná část a to sice změna trvalého bydliště na všech dotčených institucích. Kde všude musíte změnu nahlásit, Vám může poradit náš přehled.

Bohužel stále neexistuje něco jako jednotný formulář nebo konkrétní přepážka na úřadě, kde byste změnu ohlásili, a všechny státní instituce změnu vzaly na vědomí. Takže je potřeba si většinu věcí poctivě oběhat.

Městský úřad

Dřív než budete obíhat většinu institucí, tak potřebujete novou občanku – tu Vám vyrobí na obecním úřadě, nebo úřadě příslušné městské části.

Pokud jste majitelem nemovitosti, do níž si přihlašujete trvalé bydliště, tak s sebou vezměte starý doklad totožnosti a zpravidla nic dalšího není potřeba (od loňského roku už není potřeba dokládal list vlastnictví k dané nemovitosti – úřad si ho opatří sám přes interní systém)

Pokud se ale stěhujete do nájmu a zřizujete si v něm trvalé bydliště, tak navíc potřebujete potvrzení od majitele nemovitosti, že s tím souhlasí (potvrzení musí být úředně pověřené).

Poplatek za novou občanku je 50 korun a vystaví Vám jí zpravidla zhruba do třech týdnů.

Řidičský průkaz a registrace auta

Pokud se stěhujete v rámci jednoho města, tak změnu řešit nemusíte, ale pokud se stěhujete dál, tak se výměně nevyhnete. Změnu byste měli ohlásit do pěti dnů od té doby, co nastala.

Stejně tak by Vás měla čekat změna registračních značek u auta – k tomu budete potřebovat malý a velký techničák, zelenou kartu, potvrzení o technické kontrole a rovnou odevzdáte staré espézetky.

A pak můžeme pokračovat téměř nekonečným výčtem míst, kde bude potřeba změnu nahlásit.

Věci pod kontrolou státu:

  • Zdravotní pojišťovna
  • Finanční úřad
  • Státní správa sociálního zabezpečení
  • Zbrojní průkazy a evidence zbraní

Soukromé instituce:

  • Dodavatelé energií: plyn, voda, elektřina,
  • Telefonní operátor
  • Poskytovatel internetového připojení
  • Banka kde máte účty a úvěry
  • Pojišťovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..