REKONSTRUKCE UMAKARTOVÉHO JÁDRA

Home / Uncategorized / REKONSTRUKCE UMAKARTOVÉHO JÁDRA
REKONSTRUKCE UMAKARTOVÉHO JÁDRA

Koupili jste si byt v paneláku a máte stále umakartové jádro? Nelíbí se Vám a chtěli byste „klasické“ zděné? V dnešním článku si představíme jak to celé zrealizovat.

Celá rekonstrukce zahrnující vybourání stávajícího jádra, vyzdění, obklady a dokončovací práce obvykle nezabere víc než nějakých 10 dní práce – některé firmy to zvládají dokonce už za týden. Než se ale pustíte do samotné práce je potřeba se na vše dobře připravit.

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci, tak je potřeba si ujasnit jaký by měl být cílový stav (jak má koupelna a WC po rekonstrukci vypadat) a kolik jste schopni a ochotni do celé věci investovat peněz. Také je potřeba se rozhodnout, zda celou věc zrealizujete sami, nebo se svěříte do rukou nějaké specializované firmy.

My bychom Vám doporučovali rekonstrukci realizovat s nějakou zkušenou firmou. Důvodů je celá řada, například:

  • Specializovaná firma je schopna Vám udělat reálně vypadající vizualizace a vše si předem můžete prohlédnout a rozmyslet
  • Mají zkušenosti s používanými materiály – ne všechny druhy zdiva jsou vhodné pro vyzdívaní panelákových bytů, podobně je to s malbou a obklady. Panely neustále pracují, a pokud nechcete, aby Vám nová koupelna během pár týdnů popraskala, tak je potřeba zvolit vše velmi vhodně.
  • Zajistí likvidaci odpadu – po vybourání jádra vzniká velké množství stavebního odpadu, který potřebuje náležitý způsob likvidace. To mají firmy už dávno vyřešené a vy se tak zpravidla nemusíte o nic starat
  • Záruka – firmy ze zákona poskytují na provedené práce záruku a v případě potíží jsou povinny zjednat nápravu
  • Velkoodběratelské ceny – spousta lidí si myslím, že pokud bude rekonstrukci provádět svépomocí, tak ušetří. Ne vždy je to ale pravda – velké firmy mívají mnohem nižší pořizovací náklady na materiál a tak rekonstrukce s firmou mnohdy vychází levněji.

Stavební povolení, nebo ohlášení stavby?

U řady rekonstrukcí není jednání se stavebním úřadem vůbec potřeba. Musí zde být splněna podmínka, že nedochází ke změnám dispozice (na místě kde byly umakartové zdi, budou nyní zdi zděné) a zároveň musí být hmotnost nové zdi stejná, nebo velmi podobná té původní (to nebývá takový problém při použití vhodného materiálu).

Pokud ale budete koupenu třeba zvětšovat na úkor chodby, tak je potřeba tyto změny projednat se stavebním úřadem – v takovém případě pak celá administrativní příprava rekonstrukce může trvat i několik měsíců. Odměnou Vám pak ale může být mnohem lépe řešený byt.

Realizace

Vlastní výstavba se provádí nejčastěji z tvárnic typu ytong – jsou poměrně lehké, lepí se k sobě speciálním lepidlem a i obklady na nich drží velmi dobře.

Zhruba jeden den zabere vybourání původního jádra, 4-5 dní pak výstavba nového, natažení elektro sítí, vody a odpadu a poslední 2-3 dny zabírají dokončovací práce v podobě obkladů či osvětlení.

Cena

Celková cena rekonstrukce začíná obvykle někde okolo 100tis. korun a pak stoupá podle konkrétního typu rekonstrukce a použitých materiálů. Poměrně výrazně se dá ušetřit pokud využijete různých akčních nabídek, kterých bývá zejména v létě celá řada. Doporučujeme se určitě na cenu poptat u několika firem a z nich vybírat tu, která nejlépe splňuje Vaše požadavky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..